Darmowa dostawa od 150,00 zł

Kołdra zimowa – jak ją przechowywać poza sezonem?

2019-06-03
Kołdra zimowa – jak ją przechowywać poza sezonem?

Wiosna i lato to pora, aby schować już kołdry zimowe i zmienić je na lżejsze. Jednak na trwałość i żywotność kołder wpływa ich właściwe użytkowanie, ale też przechowywanie. W przeciwnym razie ich właściwości cieplne i użytkowe mogą ulec znacznemu osłabieniu.



Problem właściwego przechowywania kołdry nie dotyczy osób, które wybierają model całoroczny, tzw. 4 pory roku. W innym przypadku wiosną i latem zmieniamy kołdrę na letnią. Większość z nas nie wybiera jednak miejsca do przechowywania starannie, nie zdając sobie sprawy, jak duży wpływ ma to na jej walory użytkowe. Możesz w ten sposób doprowadzić nawet do osłabienia jej właściwości cieplnych. Sprawdź, jak odpowiednio przechowywać komplety pościeli.


Przede wszystkim przygotuj pościel


Pranie kołdry. Najpierw warto kołdrę i poduszki wyprać lub odświeżyć oraz wysuszyć, gdyż znajdują się na nich bakterie i roztocza, a także wydzieliny fizjologiczne, np. pot. Sposób prania zależy od rodzaju wypełnienia – syntetyki możesz prać w pralce automatycznej. Wskazówki znajdziesz na metce, gdzie producenci zamieszczają maksymalną temperaturę prania.

Kołdry dla uczulonych na roztocza wymagają specjalnego traktowania – należy je prać w temperaturze wyższej niż 60 stopni Celsjusza. Warto sprawdzić, czy nasza kołdra to przetrwa, bo można doprowadzić do poważnych zmian jej właściwości i skrócić jej żywotność.

Suszenie. Aby kołdra była puszysta i przyjemna w dotyku, należy ją też starannie wysuszyć. Wskazane jest dwukrotne wirowanie i suszenie w suszarce bębnowej. Pamiętaj też, aby wyjąć ją z pralki tuż po zakończeniu prania. W innym wypadku nabierze nieprzyjemnego zapachu. Wskazane jest jej roztrzepywanie i staranne rozwieszenie na kilka godzin.

Wietrzenie. Zanim schowasz kołdry i poduszki, zadbaj o ich wywietrzenie, aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu. Najlepiej wybierz taki dzień, kiedy jest sucho i umiarkowanie słonecznie, a wilgotność powietrza jest niska.


W czym przechowywać kołdry?


Do przechowywania kołder i poduszek służą specjalne pokrowce z suwakiem. Zwykle zapakowane są w nie nowe komplety, dlatego warto zachować te opakowania. Dobre będą też pokrowce z materiałów syntetycznych, chroniące przed kurzem i zabrudzeniami. Należy umieścić w nich także pochłaniacz wilgoci, a następnie włożyć np. do szafy. Dodajmy też, że worki próżniowe nie są odpowiednie, gdyż kołdra traci wtedy sprężystość i puszystość.

Warto wspomnieć też o niewłaściwych miejscach, w których wiele osób przechowuje pościel. Unikaj piwnic i innych pomieszczeń, w których panuje wysoka wilgotność, może rozwijać się pleśń, grzyby itd. Gdy nadejdzie zima, wyjmij komplet z opakowania i wywietrz, ew. rozłóż go na kilka godzin.

pixel