Darmowa dostawa od 150,00 zł

Jak należy prać pościel?

2022-02-17
Jak należy prać pościel?

Sypialnia to szczególne miejsce w naszych domach. Cenimy ją za możliwość relaksu, regeneracji sił i efektywnego snu. W tego rodzaju wnętrzach ogromnie ważna jest aranżacja sprzyjająca odpoczynkowi, a także dobrej jakości pościel. Niemniej istotna jest też jej odpowiednia pielęgnacja. Chcesz się dowiedzieć, jak prać pościel? Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi poradami. Podpowiemy Ci, jak powinno prać się poszwy i poszewki w zależności od materiału, z którego zostały wykonane. Dowiedz się, jaka temperatura będzie najlepsza i czy trzeba prać nową pościel. Pierzesz pościel z ręcznikami? Sprawdź, czy nie popełniasz błędu. Zachęcamy do lektury!

W jakiej temperaturze prać pościel w pralce?

Odpowiednie pranie i przechowywanie pościeli to gwarancja, że posłuży Ci ona przez wiele lat. Dzięki właściwym zabiegom pielęgnacyjnym poszwy, poszewki i prześcieradła zachowają swoje właściwości i walory użytkowe. Będą także pięknie wyglądały mimo codziennego użytkowania. Chcesz zapewnić sobie wysoki komfort snu i odpoczywać w pachnącej oraz miękkiej pościeli? Zadbaj o pranie poszewek w odpowiedniej temperaturze. Zbyt gorąca woda może zniszczyć strukturę włókien i pozbawić pościel wysokich walorów użytkowych. Najlepsza temperatura wody do prania poszewek i prześcieradeł mieści się w przedziale od 40 do 60 stopni Celsjusza. Program prania należy dopasować do rodzaju materiału, z którego została wykonana pościel. Najlepiej sugerować się oznaczeniami producenta umieszczonymi na metkach.

Pościel z bawełny i satyny – jak prać?

Zastanawiasz się nad tym, jak prać pościel w pralce uszytą z bawełny lub satyny? Najlepsza temperatura dla tego rodzaju tkanin wynosi od 40 do 60 stopni Celsjusza. Ważne są oznaczenia producenta, więc zanim wybierzesz program, sprawdź zalecenia. W przypadku satyny i bawełny należy zrezygnować z wybielaczy. Pamiętaj też o odpowiedniej segregacji prania. Nie pierz jasnej pościeli z ciemnymi prześcieradłami. Pościel w ciemnych odcieniach chroń przed promieniami słonecznymi, sprzyjają one bowiem blaknięciu kolorów. Pranie pościeli to nie tylko odświeżanie i nadawanie jej zapachu. Poszewki brudzą się od potu, łuszczącego się naskórka, a nawet włosów. Nic w tym dziwnego, że jest ona znakomitą pożywką dla bakterii, grzybów i roztoczy. Aby nie dopuścić do pojawienia się alergii lub chorób, regularnie pierz pościel. Latem rób to częściej, raz w tygodniu. Zimą zaleca się odświeżanie poszewek minimum raz w miesiącu. Chcesz zapewnić sobie najwyższy poziom higieny i zawsze czystą pościel? W jakiej temperaturze prać poszewki? Bawełnianą solidną tkaninę możesz prać nawet w temperaturze powyżej 60 stopni Celsjusza. Z kolei w przypadku kory i bawełny satynowej najlepszy jest program o temperaturze wody od 40 do 60 stopni. Flanelową pościel pierz w wodzie o temperaturze nieprzekraczającej 40 stopni Celsjusza.

Jakich środków używać do prania pościeli?

Tylko odpowiednie detergenty do prania pościeli zapewnią jej długą żywotność, czystość i świeżość. Pamiętaj, że poszewki i prześcieradło mają bezpośredni kontakt z Twoją skórą. Sięgaj zatem po detergenty, które są bezpieczne i najdelikatniejsze. W przypadku kolorowej pościeli warto używać preparatów piorących chroniących barwniki. Aby utrzymać efektowną biel pościeli, stosuj detergenty piorące przeznaczone do białych tkanin. Dla długiej żywotności poszewek równie ważne, jak odpowiednie pranie, jest ich właściwe suszenie, składanie i przechowywanie. Po zakończeniu prania w pralce natychmiast wyjmij i powieś pościel do wyschnięcia. Mokre tkaniny niezależnie od rodzaju mają tendencję do gniecenia się, odbarwień, a nawet stęchnięcia. Postaw na świeżą i zawsze czystą pościel. Jak prać i pielęgnować tkaniny pościelowe dowiesz się także z innych artykułów dostępnych na naszym blogu. Zachęcamy do zapoznania się z cennymi poradami.

Pranie pościeli – co jeszcze warto wiedzieć?

Nie tylko pranie pościeli pozwoli Ci utrzymać ją w nienagannym stanie. Pamiętaj również o wietrzeniu. Jest ono bardzo istotne, gdyż brak powietrza sprzyja rozwojowi bakterii odpowiedzialnych za alergie i choroby. Co najmniej raz w tygodniu wietrz pościel przez około 30 minut. Czynność ta zapobiega powstawaniu nieprzyjemnych zapachów i gromadzeniu się wilgoci. Wietrzenie pomaga pozbyć się roztoczy i wirusów. Twoim nawykiem powinno stać się również wstrząsanie poduszkami podczas porannego ścielenia łóżka. Dzięki tej czynności wkład odzyska sprężystość, a tkanina będzie wolna od włosów i innych drobnych zanieczyszczeń. Pościel wietrz na balkonie lub tarasie. Jeśli nie masz tej możliwości, możesz rozłożyć ją w sypialni i otworzyć okno, zapewniając w ten sposób dopływ świeżego powietrza. Istnieje jeszcze jedna ważna kwestia dotycząca prania nowej pościeli. Przed pierwszym użyciem poszewek i prześcieradeł warto je wyprać. Dzięki tej czynności nie tylko stanie się ona miękka, lecz także oczyszczona z pozostałości po procesie produkcji. Chcesz mieć świeżą pościel? Zwróć też uwagę na jej odpowiednie przechowywanie - materiał musi oddychać. Przechowuj poszwy w dużych szafkach lub specjalnych pojemnikach na pościel. Nie pierz pościeli z ręcznikami. Poszwy prane osobno zachowają puszystość i nie zabrudzą się pyłem z ręczników.


Zobacz także:
Jak urządzić pokój gościnny?
Pościel - jak często zmieniać?
Wybór materaca - poradnik
Jak wybrać rozmiar prześcieradła?
Jaką narzutę wybrać?

pixel